لوله پلی پروپیلن دوجداره اسپیرال

لوله دوجداره پروپیلن اسپیرال

لوله دوجداره پروپیلن اسپیرال

لوله پلی پروپیلن دوجداره اسپیرال

شرکت پارس پلیمر صفاهان مواد اوليه لوله پلی پروپیلن دوجداره اسپیرال را از نوع پلی پروپیلن PP-H ، PP-R و یا PP-B  از توليد كنندگان معتبر تهيه مي شود.

مواد اوليه لوله پلی پروپیلن دوجداره اسپیرال پس از تست و تاييد شدن در پروسه توليد قرار گرفته و لوله پلی پروپیلن دوجداره اسپیرال تولید شده درطی مراحل كنترل اوليه، حين فرايند و كنترل نهايي، مورد بازرسي و كنترل كيفيت دقيق قرار مي گيرد زیرا فرآیند تولید لوله با مواد اولیه پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن بسیار حساستر و پیچیده تر می باشد.

لوله های پلی پروپیلن دو جداره به رنگ سفید و یا سبز تولید می گردند و به دلیل خواص منحصر به فرد در سیستم های کوچک و یا در شبکه های انتقال و جمع آوری فاضلاب، سیالات خورنده شیمیایی، و بخارات اسیدی و شیمیایی و … که با شرایط ویژه کارکردی و محیطی خاص تعریف شده اند نصب و کاربرد دارد.

لوله پلی پروپیلن دوجداره اسپیرال و یا لوله های PP در برابر فشار بالای سیال مقاومند و محدوده دمایی قابل تحمل وسیعی دارند ( ۵۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد )، به همین علت در سیستم هایی که سیال دارای درجه حرارت بالا است کاربرد فراوان دارند.

انواع پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یکی از کاربردی ترین نوع لوله های پلاستیکی می باشد.

پلی پروپیلن به سه گروه R,B,H تقسیم بندی می شود که در زیر به طور مختصری درباره آنها توضیح داده می شود.

1 – پلی پروپیلن هموپلیمر PP-H

این نوع دارای خواص مکانیکی خوبی بوده مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشد که در صنایع از آن استفاده می شود.

2- پلی پروپیلن کوپلیمر ضربه ای PP-B

این نوع به دلیل استحکام زیاد، مقاومت بالا در برابر ضربه، و عمر طولانی و پایداری در مقابل مواد شیمیایی سبب شده که استفاده های وسیعی که درلوله های فاضلابی فشار پایین از آن استفاده می شود.

3- پلی پروپیلن کوپلیمر راندمPP-R

این نوع پلیمر به دلیل عمر زیاد و پایداری در مقابل مواد شیمیایی و عوامل مکانیکی و کارکردخوب آن دردما و فشار بالا سبب شده تا در سیستم لوله کشی سرد و گرم خانگی از آن استفاده شود.

تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ترتیب یکی از پرمصرف ترین پلیمرها می باشند و در گروه پلی اولفین‌های ترموپلاستیک و نیمه بلورین هستند که به طور گسترده در صنایع مختلف به کار می روند.

در بسیاری از صنایع، استفاده از هر دو نوع پلیمر امکان پذیر است اما دانستن تفاوت این دو پلیمر برای بهترین انتخاب در صنعت مورد نظرمهم می باشد که در ادامه برخی از این تفاوتها توضیح داده می شود:

1- پلی پروپیلن سفت تر از پلی اتیلن است

2- مقاومت در برابر ترک خوردگی پلی پروپیلن بالا است اما پلی اتیلن تا حدودی کشسان بوده و انعطاف پذیری بیشتری دارد.

3- در پلی پروپیلن به علت سرعت کم بلورینگی، حضور عوامل هسته زا موثر خواهد بود در حالی که در پلی اتیلن به علت سرعت بالای بلورینگی، حضور عوامل هسته زا کم اثر می باشد.

بنابراین در پلی پروپیلن امکان تولید محصول شفاف بیشتر وجود دارد.

4- چاپ پذیری پلی پروپیلن بیشتر از پلی اتیلن است و چاپ پذیری پلی اتیلن تنها در صورت اصلاح سطح میسر می گردد.

5- نقطۀ ذوب پلی پروپیلن بیشتر از پلی اتیلن است.

6- پلی پروپیلن مقاومت خستگی بالایی دارد از طرف دیگر، پلی اتیلن استحکام بیشتری دارد و خواص فیزیکی آن به صورتی است که ایستادگی بیشتری در سرما دارد.

7- مقاومت شیمیایی پلی پروپیلن در برابر حلال های آلی، اسیدها و الکترولیت ها بسیار بیشتر از پلی اتیلن است.

8- پلی اتیلن عایق الکتریکی خوبی است چون بار الکتریسیتۀ ساکن آن کمتر از پلی پروپیلن است؛

بنابراین استفاده از مستربچ آنتی استاتیک برای محصولات بر پایۀ پلی پروپیلن توصیه می شود.

9- امکان تولید پلی پروپیلن با خلوص بالا وجود دارد. اما در پلی اتیلن، تولید نوع خطی آن دشوار است و محصول نهایی با خلوص بالا، تحت شرایط کنترل شده تولید می شود.

10- پلی اتیلن، پلیمری زیست سازگار است و بازیافت آن بهتراز پلی پروپیلن انجام می گیرد.

جدول مقایسه پلی اتیلن و پلی پروپیلن

پلی اتیلنپلی پروپیلن
گرید های خطی HD، خطی و سبک LLD و سبک LDگریدهای ایزوتاکتیک ، سیندیو تاکتیک و اتاکتیک
چگالی 88/. تا 96/. گرم بر سانتیمتر مکعبچگالی 85/. تا 95/. گرم بر سانتیمتر مکعب
انعطاف پذیرسفت
دمای ذوب 115 تا 135 درجه سانتیگراددمای ذوب 130 تا 170 درجه سانتیگراد
مقاومت شیمیایی و عایق الکتریکی خوبمقاومت شیمیایی عالی و عایق الکتریکی خوب
مقاومت سایشی ، پوششی و ضربه – بالامقاومت خستگی بالا و عدم ایجاد ترک با و جود تنش
چقرمگی بالاچقرمگی کم و حساس به ضربه در دمای زیر صفر
جذب رطوبت کمجذب رطوبت بسیار کم

                   

ساختار پلی پروپیلن

در ساختار پلی پروپیلن شاهد وجود گروه متیل (CH3) هستیم که وجود این مولکول باعث میشود تا در ساختار مولکول پلیمر اختلاف هایی به وجود بیاید که این اختلاف از نظر جهت گیری مولکول متیل است که سه نوع ساختار متفاوت به وجود می­آورد که در نام گذاری آنها به صورت الف)ایزوتاکتیک ب)سیندیوتاکتیک و ج)اتاکتیک است تفاوت این دسته ها به شرح زیر است :

ایزوتاکتیک (isotactic)

در نوع ایزوتاکتیک (isotactic) از نظر آرایش فضایی و موضع گیری مولکول ها نسبت به صفحه شاخه اصلی مولکول به این صورت است که گروه متیل متصل شده همگی در یک­طرف صفحه قرار میگیرند و پلی پروپیلنی که به این صورت آرایش یافته است را به اختصار (iPP) مینامند.

ساختار پلی پروپیلن

ساختار پلی پروپیلن

سیندیوتاکتیک (syndiotactic)

در نوع سیندیوتاکتیک (syndiotactic) گروه های متیل متصل به زنجیره به صورت یک درمیان در طرفین صفحه قرار میگیرند که به اختصار (sPP) نام گذاری میشوند.

اتاکتیک (atactic)

در نوع اتاکتیک (atactic)  مولکول های متیل برای قرار گیری در طرفین زنجیر نسبت به صفحه اصلی که زنجیر اصلی در آن قرار دارد از آرایش خاصی پیروی نمیکنند و به صورت تصادفی قرار میگیرند که به اختصار (aPP)نامیده میشوند

اتاکتیک (atactic)

اتاکتیک (atactic)

میزان بلورینگی هموپلیمر پلی پروپیلن در ابتدای کار به آرایش تاکتیسیته و جهت گیری های شاخه های متصل به زنجیر اصلی بستگی دارد و همواره ما به دنبال آرایش مندی و هماهنگی صد در صدی هستیم ولی دسترسی به آن به مشکل و به تجهیزات بسیار پیشرفته نیاز دارد . میزان بلورینگی هایی که در ایزوتاکتیک و سیندیوتاکتیک امروزه به آن دست پیدا کرده ایم و به طور معمول در صنعت از آنها استفاده میشود به میزان 40-70% است .

دستیابی به بلورینگی بیشتر نیازمند آرایش مندی بیشتر است و با کاهش میزان آرایش­مندی میزان بلورینگی نیز کاهش می­یابد . بنا بر همین شرط گفته شده میزان بلورینگی پلی پروپیلن اتاکتیک تقریبا برابر صفر است. زنجیره های پلی پروپیلنی را به صورت خط و مکانهایی که زنجیر قطع شده است را با چهارضلعی هایی نمایش داده ایم که در شکل زیر قابل مشاهده است .

پلی پروپیلنی

زنجیره های پلی پروپیلنی

نقطه های انفصال به وجود آمده در داخل زنجیرها موقع جایگزینی گروه های متیل و اتصال آنها به صورت متوالی و پی­درپی ایجاد شده است .بنابراین هرتغییری که در مکانیسم گسترش زنجیر پلی پروپیلنی ایجاد میشود در آرایش منظم زنجیره ایجاد خلل میکند و میزان آرایشمندی زنجیر را کاهش میدهد .

انواع کوپلیمر پلی پروپیلن

پلی پروپیلن ایزوتاکتیک دارای دمای ذوب نسبتا بالای آن باعث میشود که بتوانیم در محیط ها و شرایط مختلف بیشتری از آن استفاده و بهره برداری کنیم .چند نمونه از مصارف ایزوتاکتیک عبارتند از تولید الیاف ، فیلم ها ، لوله ها ، قطعات تزریقی و … . دمای انتقال شیشه ای یا همان Tg برای پلی پروپیلن ایزوتاکتیک برابر منفی 10 درجه سانتی گراد است اماهرچه ما دمای قطعه را پایین تر میاوریم هرچند به میزان  منفی 10 درجه سانتی گراد هم نرسیده باشیم با این حال شاهد شروع شکنندگی ویا ترک خوردگی در اثر تنش در ماده هستیم  .

به همین منظور برای بهره گیری بیشتر از این ماده پلیمری معمولا آنرا به همراه درصدی اتیلن یا بوتن اکسترود میکنیم تا دمای ذوب آن مقداری کاهش پیدا کند و همچنین خاصیت انعطاف پذیری بیشتری پیدا کند. به عنوان مثال برای تولید لوله های پلی پروپیلن از دو نوع کوپلیمر پلی پروپیلن: 1.کوپلیمر پلی پروپیلن تصادفی(Random Copolymer PP (PP-r)) و2.کوپلیمر پلی پروپیلن دسته ای یا بلاک کوپلیمر(Block Copolymer PP (PP-B))

انواع کوپلیمر پلی پروپیلن

انواع کوپلیمر پلی پروپیلن

کوپلیمر  تصادفی

پلی پروپیلنی که به روش تصادفی با اتیلن یا بوتن تشکیل زنجیره داده است قابلیت تحمل فشار بالاتری نسبت به پلی پروپیلنی که به صورت بلاک با اتیلن یا بوتن ترکیب شده است دارد به همین دلیل از این نوع پلی پروپیلن (PP-R)برای تولید لوله های آب سرد و گرم در منازل استفاده میشود.

کوپلیمر دسته ای یا بلاک کوپلیمر

پلی پروپیلنی که به صورت بلاک با اتیلن و بوتن تشکیل زنجیر داده است ، شاهد آن هستیم که خواصی مانند سفتی و تحمل ضربه بیشتر و مقاومت بالاتری نسبت به دیگر مواد در برابر محیط های خورنده و شیمیایی دارد که به همین دلیل در سیستم های لوله کشی فاضلاب نیز از آنها استفاده میشود .