سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک یک سیستم تصفیه فاضلاب زیرزمینی بسیار کارآمد و مستقل است. علاوه بر این محلی برای دفن فاضلاب های خانگی می باشد.ساده ترین و ارزان ترین روش ممکن برای تصفیه طبیعی فاضلاب ها سپتیک تانک پلی اتیلن است. این سیستم به صورت بی هوازی کار می کند.

انواع سپتیک تانک:

سپتیک تانک ها به چهار دسته که بر اساس جنس مخازن تعیین شده اند، طبقه بندی می شوند.

این 4 دسته شامل: بتنی، پلی اتیلنی، آجری و کامپوزیتی هستند. البته این چهار دسته در فرآیند تصفیه با یکدیگر مشابه عمل می کنند ولی دارای معایب و مزایایی هستند که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند.

مزایا و معایبی که باعث ایجاد تفاوت شده است:

هزینه خرید، دوام، سطح بندی آب، سهولت نصب و بهره برداری، مقاومت استاتیکی بدنه و سرعت ساخت می باشند.

 بتنی

سپتیک تانک بتنی از جنس بتن مسلح می باشد و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شود. استفاده از عیار کمتر بتن باعث افزایش نفوذپذیری و امکان خوردگی آرماتورها و همچنین استفاده از عیار بالاتر از این محدوده، باعث ایجاد ترک در هنگام سرد شدن بتن می شود.مهمترین مشکل در سپتیک بتنی، مسئله نفوذپذیری و نشت فاضلاب از بدنه و درزها می باشد. چون که نفوذ فاضلاب به درون دیواره باعث خوردگی آرماتورها و تخریب شدیدتر بتن شده و همچنین باعث آلودگی خاک و محیط اطراف سپتیک تانک می گردد.

 
سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی

 آجری

 یکی از انواع سپتیک تانک است که با استفاده از آجر فشاری و ملات ماسه سیمان ساخته می شود. در برخی موارد نیز به جای استفاده از آجر از بلوک های سیمانی یا سنگ استفاده می شود. بزرگترین مشکل سپتیک تانکهای آجری، نفوذپذیری بالا و نشت بسیار زیاد از دیواره و کف آن ها است. به دلیل عدم مقاومت دیواره این نوع سپتیک تانک در برابر فشارهای جانبی و نشست، پس از مدتی از ساخت این نوع سپتیک، ترک ها و درزهای زیادی در دیواره و کف آن ها ایجاد می گردد که باعث نشت فاضلاب به بیرون از مخزن و آلوده ساختن محیط و خاک اطراف می گردد. حتی مواقعی که از پوشش سیمانی به ضخامت 2-1 cm نیز بر روی بدنه اجرا می شود، این معایب و مشکلات همچنان به قوت خود باقی می ماند.

سپتیک تانک آجری

سپتیک تانک آجری

 پلی اتیلن

پلی اتیلن مزایای بسیاری دارد که این مزایا باعث شده که در سیستم های جمع آوری و تصفیه فاضلاب های شهری بسیار مورد استفاده قرار گیرد.این نوع از انواع سپتیک تانک بسیار پرکاربرد است.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره اسپیرال

یکی از انواع این نوع تانک ها،سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره اسپیرال نام دارد. این سیستم به فضای آزاد برای جذب اکسیژن و هوادهی نیازی نخواهد داشت.از جمله موارد استفاده از این سیستم ها در مناطق روستایی و کم جمعیت می باشد.به دلیل طراحی و پیاده سازی آسان این گونه از سیستم ها قیمت آن نیز کمتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

این نوع برای ذخیره موقت فاضلاب،زلال سازی و رقیق سازی فاضلاب نیاز به مخزنی یکپارچه و یک یا دو دیواره جدا کننده دارد.بزرگ ترین شرکت تولید کننده سپتیک تانک در ایران، به همراه امکانات فنی و تجهیزات به روز که قیمت فروش محصولات خود را بر اساس نیاز کارفرمایان محترم به فروش می رساند، شرکت پارس پلیمر صفاهان است.

 

جدول مشخصات حجم و ابعادی سپتیک تانکهای پلی اتیلن دو جداره

طول یا ارتفاع / مترقطر داخلی / میلیمترمدلحجم / متر مکعبقیمت
2.21200S – 2-122تماس بگیرید
2.71200S – 3-123تماس بگیرید
2.61400S – 4-144تماس بگیرید
3.31400S – 5-145تماس بگیرید
41400S – 6-156تماس بگیرید
3.51600S – 7-147تماس بگیرید
41600S – 8-168تماس بگیرید
51600S -10-1610تماس بگیرید
61600S -12-1612تماس بگیرید
61800S -15-1815تماس بگیرید
5.82000S -18-2018تماس بگیرید
6.42000S -20-2020تماس بگیرید
4.12500S -20-2520تماس بگیرید
5.12500S -25-2525تماس بگیرید
6.12500S -30-2530تماس بگیرید
8.12500S -40-2540تماس بگیرید
10.12500S -50-2550تماس بگیرید
12.12500S -60-2560تماس بگیرید
14.12500S -70-2570تماس بگیرید

اجزای مهم تشکیل دهنده سپتیک تانک پلی اتیلن

 • ورودی فاضلاب: که حاوی لوله و سه راهی ورودی است.
 • مخزن اولیه: بیشترین حجم از تانک را این قسمت به خود اختصاص داده است که حدود 3/2 از حجم کل می باشد. مواد جامد معلق نیز در این مخزن ته نشین می شوند.
 • دیواره جداکننده(وافل): این دیواره از ورود لجن و چربی و روغن ها به مخزن اصلی جهت زلال سازی جلوگیری می کند.
 • مخزن زلال سازی: این مخزن نیز 3/1 از حجم تانک را به خود اختصاص می دهد. رسوباتی که در این مخزن موجود است از میگروارگانیسم ها تشکیل شده اند و مواد آلی محلول در پساب این مخزن نیز بر اثر یک فرآیند بی هوازی تجزیه می شوند.
 • لوله ونت: این لوله در جهت خروج گاز های تولیدی از فرآیند تصفیه بی هوازی فاضلاب که معمولا گازهای متان می باشند، تعبیه شده است.
 • خروجی فاضلاب: که حاوی لوله و سه راهی خروجی است.
  نمای داخلی سپتیک تانک پلی اتیلن

  نمای داخلی سپتیک تانک پلی اتیلن

طرز کار 

طرز کار سپتیک تانک به این صورت خواهد بود که فاضلاب های دفع شده از لوله های وسایل بهداشتی به قسمت اول این مخزن وارد می شوند. در ابتدا مواد جامد و سنگین آن را ته نشین می کند و این مواد به صورت لجن در کف انباره قرار می گیرند.در ادامه با استفاده از باکتری های بی هوازی موارد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می کند و به عبارتی می توان گفت لجن فاضلاب هضم می شود.

عملکرد این تانک به صورت بی هوازی یعنی به کمک باکتری بی هوازی می باشد.این تانک به صورت همزمان تصفیه مکانیکی و تصفیه زیستی که به ترتیب به معنای ته نشینی فاضلاب سنگین و تجزیه فاضلاب با کمک باکتری های بی هوازی می باشد، را انجام می دهد.

سپتیک تانک

سپتیک تانک

کاربرد سپتیک تانک

سپتیکها ، پکیج تصفیه فاضلاب زیرزمینی هستند که در کمپ های کارگری ، در کارگاه های ساختمانی بیمارستان ها ، مناطق روستایی بدون سیستم های فاضلاب متمرکز و … استفاده می‌شود. سپتیک تانک پر کاربردترین مخزن جهت ذخیره موقت فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است . سپتیک توسط یک دیواره به دو بخش نامساوی تقسیم شده است . ویژگی های سپتیک سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی ، بهداشتی و صنعتی شده است .

مهمترین مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نا مناسب 
 •  آب بندی کامل سپتیک تانک و عدم  انتشار آلودگی به خارج از آن 
 • مقاومت جدار تانک در برابر فشار هایی که از سوی خاک وارد می شود 
 • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
 • امکان جابه جایی تانک حتی پس از چند سال از نصب و راه اندازی  
 • امکان دفن در زیر زمین ، با هدف انتفال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضا های مفید
 • دارای گارانتی 50 ساله در برابر هر گونه خوردگی
 • سهولت در بهره برداری و تخلیه لجن از این مخزن به دلیل داشتن دریچه های بازدید و تخلیه لجن

قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک بسته به جنسیت و ظرفیت و کارایی متغیر است. یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت ارتفاع و نوع خاکی است که روی تانک خواهد آمدممکن است سپتیک تانک مخصوص جایی که خاک نرم و سرند شده استفاده شود و دارای زیرسازی بتنی مرتب باشد دارای قیمت کمتری نسبت به سپتیک تانکی باشد که در جایی پر از سنگهای تیز و زبر و بدون زیر سازی مورد استفاده قرار می‌گردد .
با توجه  به اینک هرروزه قیمت پلی اتلین موجود در بورس در حال تغییر است تعیین قیمت با توجه به نوسانات بازار  کار مشکلی است. لذا کارشناسان پارس پلیمر صفاهان آماده مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند

محاسبه ظرفیت 

برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول زیر ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می باشد.

محل

واحد

محدوده ظرفیت / لیتر در روز

مقدار معمول /

لیتر در روز

ساختمانهای مسکونی شهری

نفر

150- 80

120

ویلاهای تفریحی

نفر

200-120

150

ساختمان های اداری – شیفت 8 ساعته

نفر

60 – 30

50

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی – یک شیفت 8 ساعته

نفر

60 – 30

50

کارگاه ساختمانی – یک شیفت 8 ساعته

نفر

80 – 40

60

سرویس بهداشتی عمومی

نفر

20 – 12

15

 • امکان تولید با ظرفیتهای درخواستی مشتری
 • امکان تولید  بصورت افقی و عمودی
 • امکان تولید سپتیک تانک در ابعاد مختلف قطر و طول
 • V=2000+C*P V = حداقل ظرفیت تانک بر حسب لیتر
 • C = سرانه فاضلاب تولیدی هر نفر در شبانه روز برحسب لیتر
 • P = تعداد نفرات

مراحل بعدی انجام کار 

زمانی که باکتری ها تکثیر و رشد کردند یکسری واکنش های بیولوژیکی انجام می شود که در نتیجه آن مواد آلی تجزیه و فاضلاب ها تصفیه خواهند شد. همچنین این واکنش ها باعث کم شدن حجم لجن و تبدیل لجن به بیوگاز می باشد.البته بیوگازی که از لجن ها ایجاد می شوند گاز متان هستند و از طریق لوله خروج بیوگاز، گاز متان خارج می شود.

پساب بخش اول از طریق راه تعبیه شده در دیوار جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک تانک پلی اتیلن می شوند. در بخش دوم ذرات چربی و روغن باقی مانده در فاضلاب، بر روی سطح شناور می شوند.و در آخر نیز بخش پساب زلال می شود و از طریق لوله های خروجی، خارج خواهند شد.

بعد از گذشت دو سال لجنی که در کف تانک قرار می گیرد را باید تخلیه کنید. زمانی که تانک را تخلیه می کنید بهتر است مقداری لجن در آن باقی بگذارید.زیرا این لجن های از قبل ایجاد شده دارای میکروارگانیسم ها و باکتری ها می باشند که به تصفیه کمک می کنند و در صورتی که همه این لجن ها را تخلیه کنید راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی طولانی تر خواهد شد.

نگهداری سپتیک تانک

 • برای زمان لازم تخلیه تانک نمی توان عدد معینی را تعیین کرد زیرا به شرایطی از جمله: کار تانک و کیفیت و کمیت فاضلاب خام بستگی دارد. اما اگر ظرفیت تانک را به درستی محاسبه کرده باشیم و از آشغال ریختن به داخل فاضلاب جلوگیری کنیم، مقدار زمان لازم ممکن است به بیش از یک سال نیز برسد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که از مواد ضدعفونی کننده در تصفیه و کار تانک استفاده نکنیم زیرا باعث از بین رفتن باکتری ها خواهد شد.
 • از پمپ برای تخلیه و تمیز کردن تانک می توان استفاده نمود. البته برای تخلیه فاضلاب سطحی و لجن موجود می توان از وسایل دستی و زهکشی استفاده کرد.

زمانی که تانک را تخلیه می کنیم نباید همه لجن موجود در آن را خارج کرد و به مقداری مواد آلی حاوی باکتری نیازمندیم. البته مواد ریز دانه و غیر قابل تجزیه باید از تانک خارج شوند.

ویژگی های محل نصب 

 • نحوه اجرای این نوع تانک ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها محل نصب می باشد.برخی از خصوصیاتی که محل دفن سپتیک تانک پلی اتیلن باید داشته باشد در زیر آمده است:
 • اندازه محل نصب و پیاده سازی باید از ابعاد خود سپتیک تانک یک متر بیشتر باشد.
 •  دیواره های چاله باید شیب دار باشند که خاک ریزش نکند و اختلالی در کار سپتیک به وجود نیاورد.
 •  کف و ته چاله باید بدون شیب باشد.
 •  نباید هیچ گونه جسم سخت و قطعه سنگ های بزرگ در چاله باشد.
 •  اگر خاک استحکام کافی نداشته باشد باید بتن ریزی شود .