سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک یک سیستم تصفیه فاضلاب زیرزمینی بسیار کارآمد و مستقل است. علاوه بر این محلی برای دفن فاضلاب های خانگی می باشد.ساده ترین و ارزان ترین روش ممکن برای تصفیه طبیعی فاضلاب ها سپتیک تانک پلی اتیلن است. این سیستم به صورت بی هوازی کار می کند.

سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره اسپیرال

یکی از انواع این نوع تانک ها،سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره اسپیرال نام دارد. این سیستم به فضای آزاد برای جذب اکسیژن و هوادهی نیازی نخواهد داشت.از جمله موارد استفاده از این سیستم ها در مناطق روستایی و کم جمعیت می باشد.به دلیل طراحی و پیاده سازی آسان این گونه از سیستم ها قیمت آن نیز کمتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

این نوع برای ذخیره موقت فاضلاب،زلال سازی و رقیق سازی فاضلاب نیاز به مخزنی یکپارچه و یک یا دو دیواره جدا کننده دارد.بزرگ ترین شرکت تولید کننده سپتیک تانک در ایران، به همراه امکانات فنی و تجهیزات به روز که قیمت فروش محصولات خود را بر اساس نیاز کارفرمایان محترم به فروش می رساند، شرکت پارس پلیمر صفاهان است.

اهمیت سپتیک تانک در حفظ محیط زیست

همان طور که می دانیم از بین بردن زباله ها چه از طریق فاضلاب و چه از طریق مخزن سپتیک تانک امری ضروری می باشد. که استفاده از هر دو روش اقدامی عالی در این راستا است. بنابراین نگاهی به دلایل مثبت استفاده از این مخزن می کنیم.مخزن سپتیک تانک در محیط زیست نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مخزن سپتیک بخش اصلی از سیستم سپتیک می باشد. این مخزن در جهت تصفیه فاضلاب است که در مقیاس های کوچک تر در مناطقی که اتصالات به لوله اصلی ارائه شده توسط دولت های محلی یا شرکت های خصوصی وجود ندارد، می باشد. این مخرن ممکن است دارای پمپ ها، آلارم ها، و روش های دفع پساب مایع روشن مانند میدان تخلیه سپتیک، حوضچه ها، گیاهان و…. باشد.

سپتیک تانک

سپتیک تانک

اهمیت این تانک

برای از بین بردن ضایعات ، مخزن سپتیک تانک را با روند طبیعی فیلتر می کند. فاضلاب ابتدا به وسیله مخزن سپتیک فیلتر می شوند و بعد از آن فاضلاب پایان می یابد.زمانی که باکتری ها از فاضلاب مخزن خارج می شوند، باعث از بین رفتن دوباره آب می شوند.جداول آب محلی با استفاده از مخازن سپتیک به طور طبیعی دوباره پر می شوند.

جداول آب محلی به حیات وحش منطقه لطمه می زند که با استفاده از مخازن سپتیک توسط بازیافت فاضلاب به این چرخه کمک می کنند. از این رو با اهمیت سپتیک تانک در حفظ محیط زیست آشنا شدید در ادامه در رابطه با نحوه نگهداری آن آشنا خواهید شد.

مخازن سپتیک برای سالها باقی است

اگر از مخازن سپتیک به درستی نگهداری شود و به طور منظم پمپ شوند برای مدت زمان چندین سال باقی می ماند. مخازن سپتیک بعد از گذشت 20 تا 40 سال نیز هنوز سالم می مانند. این مسئله که از مخزن سپتیک می توان به مدت زمان طولانی استفاده کرد خود یکی از مزایای سپتیک تانک در حفظ محیط زیست می باشد.برای نگهداری از مخزن و جلوگیری از خراب شدن باید به صورت حرفه ای عمل کنید.

مخازن سپتیک یک گزینه مقرون به صرفه است

برای از بین بردن فاضلاب از طریق سیستم فاضلاب عمومی به وسیله نصب لوله های جدید گران تر از مخزن سپتیک می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که اگر زمینی که شما با آن سر و کار دارید یک هکتار بود، استفاده از مخزن سپتیک مقرون به صرفه است. هزینه مخازن سپتیک متفاوت است. این هزینه ها بستگی به فضایی که در آن مستقر هستید، سیستمی که شما نیاز دارید و مخازن چه میزانی باید باشند دارد.

در دراز مدت نیز هزینه هایی مانند مخزن سپتیک، پمپاژ و نگهداری مخزن بسیار کمتر از سیستم فاضلاب عمومی خواهد شد.

برنامه پمپاژ مخزن سپتیک

مخازن سپتیک باید به صورت منظم بررسی و پمپاژ شوند. هزینه نگهداری مخزن بسیار کمتر از سیستم فاضلاب عمومی است. همان طور که گفته شد مخازن سپتیک اهمیت زیادی در حفظ محیط زیست دارند.

چرا باید سیستم سپتیک را بررسی کنید

مخازن سپتیک نسبت به فاضلاب های عمومی کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر هستند. اهمیت این گونه تانک ها در حفظ محیط زیست از جمله مزایای دیگر آن ها می باشد. هنگام انتخاب سیستم تخلیه فاضلاب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که از جمله آن ها می توان به: هزینه ، طول عمر و عوارض محیطی اشاره کرد. در مناطق ساحلی برای تفریح و سلامتی، آب محلی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در این مناطق ساحلی زندگی می کنید، باید بهترین کار را در جهت کاهش هزینه های زیست محیطی انجام بدهید. که این مسئله اهمیت سپتیک تانک را در حفظ محیط زیست نمایان می کند.

سپتیک تانک

سپتیک تانک

مخازن سپتیک هزینه کمتری دارد

مخزن سپتیک کم هزینه تر از سیستم فاضلاب عمومی در می آید. هزینه مخازن سپتیک به عواملی مانند: زمین که در آن هستید، حجم مخزن مورد نظر و نوع سیستم بستگی دارد. این هزینه در دراز مدت باعث صرفه جویی خواهد شد. زیرا نیازی به نصب اولیه، تعمیر و نگهداری نخواهد داشت.

چگونگی مراقبت مناسب از مخزن سپتیک

 • اگر در خانه شما نشتی وجود داشته باشد، در مخزن سپتیک آب زیادی خارج می شود. بازرسی و تعمیر این نشتی اهمیت زیادی دارد. این باعث زمانبر شدن تخلیه سپتیک می شود.
 • باید مراقب نرم کننده های آب باشید. ممکن است به شما اجازه استفاده از نرم کننده ها را به میزان آب مصرفی، بدهند. البته باید بدانید که استفاده از این نرم کننده ها به مخزن آسیب می رساند.

مراقبت های شما

 • مراقب زباله های مواد غذایی باشید. ممکن به شما اجازه استفاده از دفع زباله ها را بدهند. ولی باید توجه به این نکته داشته باشد که برای دفع زباله با استفاده از مخزن سپتیک، زباله های جامد را جدا کنید.
 • چربی ها، روغن ها و گریس را در تخلیه قرار ندهید. که موجب مسدود شدن مخزن می شود.
 • می توانید از پاک کننده های زیست تخریب پذیر استفاده کنید. خانه های خود را با اسید سیتریک، کلر و سایر محصولات زیست تخریب پذیر تمیز کنید. ولی از محصولاتی که دارای روغن یا آمونیاک کواترنری هستند اجتناب کنید. این مسئله اهمیت سپتیک تانک را در حفظ محیط زیست بیان می کند.
 • تخلیه های کف نباید به سیستم شما متصل باشند. اگر در یک اتاق کار یا گاراژ تخلیه کف نصب شده باشد، ممکن است گاز ، گرد و غبار و یا روغن در مخزن به وجود بیاید.
 • از مواد افزودنی استفاده نکنید. ممکن است آنزیم ها و موارد افزودنی در تانک ها وجود داشته باشند، ولی ما به باکتری هایی در جهت دفع زباله احتیاج داریم. استفاده از این آنزیم ها و افزودنی ها ممکن است به تانک آسیب برساند.

طرز کار سپتیک تانک

طرز کار سپتیک تانک به این صورت خواهد بود که فاضلاب های دفع شده از لوله های وسایل بهداشتی به قسمت اول این مخزن وارد می شوند. در ابتدا مواد جامد و سنگین آن را ته نشین می کند و این مواد به صورت لجن در کف انباره قرار می گیرند.در ادامه با استفاده از باکتری های بی هوازی موارد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می کند و به عبارتی می توان گفت لجن فاضلاب هضم می شود.

عملکرد این تانک به صورت بی هوازی یعنی به کمک باکتری بی هوازی می باشد.این تانک به صورت همزمان تصفیه مکانیکی و تصفیه زیستی که به ترتیب به معنای ته نشینی فاضلاب سنگین و تجزیه فاضلاب با کمک باکتری های بی هوازی می باشد، را انجام می دهد.

موارد کاربرد سپتیک تانک

سپتیک تانکها کاربرد های مختلفی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است.

این کاردبرد ها عبارتند از:

امروزه، تمامی واحد های مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، رستوران ها، مجتمع های تفریحی، هتل ها و غیره… نیاز به پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب تولیدی خود دارند که منطبق بر قوانین شهرسازی و همچنین سازمان بهداشت و محیط زیست می باشد.ذرات قابل ته نشین، چربی و روغن هایی که در فاضلاب های رستوران ها و سالن های غذا خوری موجود است، در جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها در اثر تجمع چربی ها از این مخزن استفاده می کنیم. این مسئله یکی از مزایای استفاده از سپتیک تانک به حساب می آید.

مهمترین مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره

 • در برابر خوردگی و شرایط محیطی نا مناسب مقاومت بالایی دارند.
 • سپتیک تانک را به صورت کامل آب بندی می کنیم تا از انتشار آلودگی به خارج از آن جلوگیری شود.
 • جدار تانک در برابر فشار هایی که از سوی خاک وارد می شود بسیار مقاوم است.
 • در ساخت، نصب و راه اندازی سرعت بالایی دارد.
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
 • امکان جابه جایی تانک حتی پس از چند سال که از نصب و راه اندازی آن می گذرد را دارد.
 • امکان دفن در زیر زمین را دارد که با هدف انتفال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضا های مفید
 • دارای گارانتی 50 ساله در برابر هر گونه خوردگی
 • سهولت در بهره برداری و تخلیه لجن از این مخزن به دلیل داشتن دریچه های بازدید و تخلیه لجن

به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت آن نیازی نخواهد داشت.

سپتیک تانک

سپتیک تانک

جدول مشخصات حجم و ابعادی سپتیک تانک های پلی اتیلن دو جداره

 

طول یا ارتفاع / متر

قطر داخلی / میلیمتر

مدل

حجم / متر مکعب

2.2

1200

S – 2-12

2

2.7

1200

S – 3-12

3

2.6

1400

S – 4-14

4

3.3

1400

S – 5-14

5

4

1400

S – 6-15

6

3.5

1600

S – 7-14

7

4

1600

S – 8-16

8

5

1600

S -10-16

10

6

1600

S -12-16

12

6

1800

S -15-18

15

5.8

2000

S -18-20

18

6.4

2000

S -20-20

20

4.1

2500

S -20-25

20

5.1

2500

S -25-25

25

6.1

2500

S -30-25

30

8.1

2500

S -40-25

40

10.1

2500

S -50-25

50

12.1

2500

S -60-25

60

14.1

2500

S -70-25

70

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

مکانیزم عملکرد به این شکل است که فاضلاب به وسیله لوله ورودی به بخش اول وارد می شود. بخش اول از بخش دوم مخزن توسط یک دیواره جدا کننده، جدا شده است. حجم بخش اول، دو سوم از کل حجم مخرن را تشکیل می دهد.زمانی که فاضلاب وارد بخش اول می شود، ذرات خارجی و مواد معلق به دلیل سنگینی بیشتر به سمت پایین مخزن رفته و در کف آن ته نشین می شوند.

از طرفی روغن ها و چربی ها به سمت بالا رفته و بر روی سطح آب شناور می شوند. روغن ها و چربی ها وزن کمتری نسبت به فاضلاب ها دارند. موادی که در کف مخزن ته نشین شده اند باعث تولید توده ای از لجن می شوند و همچنین باعث تکثیر و رشد میکروارگانیسم ها و باکتری ها شده اند.

مراحل بعدی انجام کار سپتیک تانک

زمانی که باکتری ها تکثیر و رشد کردند یکسری واکنش های بیولوژیکی انجام می شود که در نتیجه آن مواد آلی تجزیه و فاضلاب ها تصفیه خواهند شد. همچنین این واکنش ها باعث کم شدن حجم لجن و تبدیل لجن به بیوگاز می باشد.البته بیوگازی که از لجن ها ایجاد می شوند گاز متان هستند و از طریق لوله خروج بیوگاز، گاز متان خارج می شود.

پساب بخش اول از طریق راه تعبیه شده در دیوار جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک تانک می شوند. در بخش دوم ذرات چربی و روغن باقی مانده در فاضلاب، بر روی سطح شناور می شوند.و در آخر نیز بخش پساب زلال می شود و از طریق لوله های خروجی، خارج خواهند شد.

بعد از گذشت دو سال لجنی که در کف تانک قرار می گیرد را باید تخلیه کنید. زمانی که تانک را تخلیه می کنید بهتر است مقداری لجن در آن باقی بگذارید.زیرا این لجن های از قبل ایجاد شده دارای میکروارگانیسم ها و باکتری ها می باشند که به تصفیه کمک می کنند و در صورتی که همه این لجن ها را تخلیه کنید راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی طولانی تر خواهد شد.

اجزای مهم تشکیل دهنده سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک

سپتیک تانک

 • ورودی فاضلاب: که حاوی لوله و سه راهی ورودی است.
 • مخزن اولیه: بیشترین حجم از تانک را این قسمت به خود اختصاص داده است که حدود 3/2 از حجم کل می باشد. مواد جامد معلق نیز در این مخزن ته نشین می شوند.
 • دیواره جداکننده(وافل): این دیواره از ورود لجن و چربی و روغن ها به مخزن اصلی جهت زلال سازی جلوگیری می کند.
 • مخزن زلال سازی: این مخزن نیز 3/1 از حجم تانک را به خود اختصاص می دهد. رسوباتی که در این مخزن موجود است از میگروارگانیسم ها تشکیل شده اند و مواد آلی محلول در پساب این مخزن نیز بر اثر یک فرآیند بی هوازی تجزیه می شوند.
 • لوله ونت: این لوله در جهت خروج گاز های تولیدی از فرآیند تصفیه بی هوازی فاضلاب که معمولا گازهای متان می باشند، تعبیه شده است.
 • خروجی فاضلاب: که حاوی لوله و سه راهی خروجی است.

نگهداری سپتیک تانک

 • برای زمان لازم تخلیه تانک نمی توان عدد معینی را تعیین کرد زیرا به شرایطی از جمله: کار تانک و کیفیت و کمیت فاضلاب خام بستگی دارد. اما اگر ظرفیت تانک را به درستی محاسبه کرده باشیم و از آشغال ریختن به داخل فاضلاب جلوگیری کنیم، مقدار زمان لازم ممکن است به بیش از یک سال نیز برسد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که از مواد ضدعفونی کننده در تصفیه و کار تانک استفاده نکنیم زیرا باعث از بین رفتن باکتری ها خواهد شد.
 • از پمپ برای تخلیه و تمیز کردن تانک می توان استفاده نمود. البته برای تخلیه فاضلاب سطحی و لجن موجود می توان از وسایل دستی و زهکشی استفاده کرد.

زمانی که تانک را تخلیه می کنیم نباید همه لجن موجود در آن را خارج کرد و به مقداری مواد آلی حاوی باکتری نیازمندیم. البته مواد ریز دانه و غیر قابل تجزیه باید از تانک خارج شوند.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول زیر ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می باشد.

محل

واحد

محدوده ظرفیت / لیتر در روز

مقدار معمول /

لیتر در روز

ساختمانهای مسکونی شهری

نفر

150- 80

120

ویلاهای تفریحی

نفر

200-120

150

ساختمان های اداری – شیفت 8 ساعته

نفر

60 – 30

50

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی – یک شیفت 8 ساعته

نفر

60 – 30

50

کارگاه ساختمانی – یک شیفت 8 ساعته

نفر

80 – 40

60

سرویس بهداشتی عمومی

نفر

20 – 12

15

• امکان تولید با ظرفیتهای درخواستی مشتری
• امکان تولید  بصورت افقی و عمودی
• امکان تولید سپتیک تانک در ابعاد مختلف قطر و طول
V=2000+C*P V = حداقل ظرفیت سپتیک تانک بر حسب لیتر
C = سرانه فاضلاب تولیدی هر نفر در شبانه روز برحسب لیتر
P = تعداد نفرات

انواع سپتیک تانک:

سپتیک تانک ها به چهار دسته که بر اساس جنس مخازن تعیین شده اند، طبقه بندی می شوند.

این 4 دسته شامل: بتنی، پلی اتیلنی، آجری و کامپوزیتی هستند.

البته این چهار دسته در فرآیند تصفیه با یکدیگر مشابه عمل می کنند ولی دارای معایب و مزایایی هستند که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند.

مزایا و معایبی که باعث ایجاد تفاوت شده است:

هزینه خرید، دوام، سطح بندی آب، سهولت نصب و بهره برداری، مقاومت استاتیکی بدنه و سرعت ساخت می باشند.

• سپتیک بتنی

•  سپتیک تانک پلی اتیلنی

•  سپتیک آجری

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از انواع محبوب و پرکاربرد سیستم های تصفیه فاضلاب است. در این قسمت سعی داریم توضیحات مختصری در مورد این نوع تانک ارائه دهیم.

اجزای سپتیک تانک پلی اتیلن

اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن کمی متفاوت تر از سایر سپتیک تانک ها است این نوع تانک می تواند به سه صورت نصب و راه اندازی شود.
سه روش نصب سپتیک تانک های پلی اتیلنی عبارتند از:
• نصب دفنی
• نصب سطحی
• نصب هوایی
هر سه روش باید اصولی و براساس استاندارد هایی که هست انجام شود تا در کارکرد سپتیک تانک تأثیر منفی نداشته باشد و مشکلی به جود نیاید.

نحوه اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن به طور دفنی

1. یکی از نکاتی درنحوه ی اجرای این سیستم ها به صورت فنی مهم است این است که محل نصب از قبل آماده شود.

معمولا برای دفن ونصب این سیستم از چاله استفاده می کنند.

ویژگی های محل نصب سپتیک تانک پلی اتیلن

نحوه اجرای این نوع تانک ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها محل نصب می باشد.برخی از خصوصیاتی که محل دفن سپتیک تانک پلی اتیلن باید داشته باشد در زیر آمده است:
• اندازه محل نصب و پیاده سازی سپتیک تانک باید از ابعاد خود سپتیک تانک یک متر بیشتر باشد.
• دیواره های چاله باید شیب دار باشند که خاک ریزش نکند و اختلالی در کار سپتیک تانک به وجود نیاورد.
• کف و ته چاله باید بدون شیب باشد.
• نباید هیچ گونه جسم سخت و قطعه سنگ های بزرگ در چاله باشد.
• اگر خاک استحکام کافی نداشته باشد باید بتن ریزی شود .

 انتقال سپتیک تانک پلی اتیلن

مورد مهم دیگر درنحوه اجرای سپتیک تانک های پلی اتیلن جابه جایی و قراردادن در محل است.در جابه جایی سپتیک تانک باید دقت زیادی داشت تا آسیبی به آن وارد نشود.

نکات مهم در جابه جایی سپتیک تانک اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن را باید خیلی آهسته داخل چاله قرارداد چون پایه دار هستند وممکن است صدمه ای ببینند.
• هنگام قراردادن به داخل چاله باید تعادل سپتیک تانک حفظ شود.
• به هنگام برداشتن سپتیک تانک ار روی وسیله نقلیه حتما باید کمربند نخی استفاده کرد.

 

 برقراری اتصالات لازم برای سپتیک تانک پلی اتیلن

یکی دیگر از نکات مهم در نحوه اجرای این نوع تانک ها است. موارد زیر باید رعایت شود.
• بعد از قراردادن سپتیک تانک باید تمام انشعابات واتصالات لازم برقرار شوند.
• نباید خاک زیادی روی لوله هایی که انشعاب دارند بریزد چون فشار زیادی به این محل ها می آورد و آسیب میزند برای جلوگیری از این کار بتن و آجر را در این محل ها به کار می برند.

 

 پرکردن فضاهای اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن

نکته ی مهم دیگر در نحوه اجرای این نوع مخازن به صورت دفنی است.
• برای راحتی پر کردن اطراف سپتیک تانک باید فضایی به اندازه حدود نیم متر در اطراف آن وجود داشته باشد.
• برای پرکردن فضا از موادی مثل شن وماسه درشت ، شن نخودی وخرده سنگ ها استفاده کرد.

نحوه اجرای  به صورت سطحی

همه مواردی که در نحوه اجرای این مخازن به صورت فنی گفته شد اینجا هم باید رعایت شود.
به علاوه این که اگر سپتیک تانک در مناطق گرم نصب شود باید یک سایه بانی روی آنها قرار بگیرد که در معرض آفتاب و حرارت بالا قرار نگیرد.

نحوه اجرا  به صورت هوایی

در نحوه اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن به صورت هوایی نیز باید همه ی نکاتی که در بالا ذکر شدند رعایت شود.
همچنین فونداسیونی که اجرا می شود چه از جنس بتنی باشد چه فولادی باید بتواند وزن مخزن پر و همه ی بار های دینامیکی را تحمل کند.

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک