لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله های دوجداره محسوب می گردد که در استاندارد ملی ایران به شماره 3- 9116 ISIRI در ردیف طرح B این استاندارد قرارگرفته و از نظر تکنولوژی و روش تولید بصورت سطح داخلی صاف و لایه خارجی موجدار ( کاروگیت ) بوده و بدلیل طراحی خاص در پروفیل مقطع لوله وزن سبکتری داشته و در مقابل بارهای ضربه ای ناشی از ترافیک سنگین و وزن خاک بالای لوله مقاوم و همچنین بدلیل قابلیت انعطاف پذیری بالا در مقابل بارهای ارتعاشی پایداری قابل توجهی دارد صافی سطح داخلی نیز ضمن کاهش مقاومت اصطکاکی – شاخص جریان بسیار عالی برای عبور سیال داخل لوله فراهم نموده و از رسوب گذاری سیال پیشگیری می نماید.

لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

 

شکل و ویژگی لوله کاروگیت

لوله های کاروگیت (corrugated pipe) لوله هایی دوجداره هستند که از پلی اتیلن با چگالی بالا یا به عبارتی HDPE ساخته میشوند . برای ساخت این نوع لوله های دوجداره از دو اکسترودر استفاده میشود که پلی اتیلن را حرارت داده و به حالت مذاب در آورده و شکل دهی میکنند .شکل ظاهری این لوله های دوجداره به این صورت است که داخل لوله سطح صاف و سیقلی دارد و سطح خارجی لوله شامل سطحی است که حلقه هایی مارپیچ گونه و به صورت حلزونی به دور لوله پیچیده شده اند .

همانطور که گفته شد سطح داخلی این لوله ها سطحی سیقلی است که این صاف بودن سطح باعث میشود که امکان رسوبگذاری در داخل لوله ها به حداقل ممکن برسد و همچنین به علت سیقلی بودن داخل لوله سرعت جریان یافتن سیال را در داخل این لوله ها افزایش میابد و به همین سبب باعث میشود که طراح خطوط لوله ، بتواند لوله ای با قطر کمتر را استفاده کند و این خود باعث کاهش هزینه های سیستم خطوط لوله میشود .

ویژگی

یکی از ویژگی های بارز لوله های کاروگیت این است که پلی اتیلن به کار رفته در تولید این نوع لوله ها واکنش پذیری بسیار کم و قابل صرف نظر دارند و این امر باعث میشود که بتوانیم از این لوله ها علاوه بر مصارف زهکشی و فاضلابی در مصارف صنعتی برای جابه جایی مایعاتی نظیر اسیدها ، بازها ، و سایر مواد خورنده استفاده کرد و همچنین به خاطر اینکه پلی اتیلن از ارزش غذایی برخوردار نیست این قابلیت را دارند که در مکان هایی که محیط پیرامون لوله شرایطی مانند زمین های شور ویا موقعیت هایی که پیرامون لوله جوندگان ویا میکرواورگانیسم ها موجود هستند بتوانیم از این لوله ها استفاده کنیم

خاصیت دیگر این لوله ها این است که لوله های کاروگیت قابلیت انعطاف پذیری دارند و در اثر اعمال بار و یا فشار توسط محیط اطراف که شامل وزن خاک و سنگ موجود در محل دفن ویا … میشوند آسیبی نبینند و همچنین در مراحل حمل و نقل و رساندن لوله ها از کارخانه محل تولید تا مکان نصب در اثر تنش های وارد شده دچار آسیب و شکستگی نشوند .

         
لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت

 

کاربرد

لوله های کاروگیت برای سامانه های لوله کشی با فشار کم و ثقلی مناسب می باشداز جمله کاربری هایی که این لوله ها دارند میتوان به جمع آوری و دفع فاضلاب ، جمع آوری آب های سطحی ، انتقال فاضلاب صنعتی ، مصارف کشاورزی و زهکشی ، کاربرد در دریا ، جاده سازی ، پتروشیمی ها ، معادن و … از این لوله ها استفاده کرد .نحوه اتصال لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت بصورت کوپلر سر خود و یا کوپلر جدا به همراه واشر لاستیکی از جنس EPDM می­باشد، که این نوع واشر در مقابل خوردگی شیمیایی مقاوم بوده و آب بندی لازم مطابق استاندارد را تضمین می نماید.

   

لوله های کاروگیت در قطعات طولی : 3 ، 6 و 12 متری قابلیت تولید دارد.شرکت پارس پلیمر صفاهان تولید کننده انواع لوله کاروگیت می باشدلوله دوجداره کاروگیت و اتصالات کاروگیت پلی‌اتیلنپارس پلیمر صفاهان در اجرای پروژه‌های بزرگ فاضلاب شهری و صنعتی با توجه به مزایای بیشمار لوله و اتصالات پلی‌اتیلن، هزینه اجرای پروژه‌ها را کاهش دهد.

مزایای لوله و اتصالات تولید شده توسط شرکت پارس پلیمر صفاهان به صورت زیر میباشد:

 1. طول عمرحداقل 50 سال
 2. انعطاف پذیری بالا در مواجه با فشار خارجی و ترافیکی و تحمل بار
 3. مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه ماورابنفش (UV)
 4. مقاومت شیمیایی بسیار عالی در برابر اسید ، باز ، نمک های صنعتی ، گازهای حاصل از فاضلاب
 5. مقاومت در برابر خورندگی خاک
 6. وزن بسیار کمتر لوله های پلی اتیلنی نسبت به لوله های بتنی ، فولادی ، چدنی و…و حمل و نقل آسان تر و اررزانتر به دلیل سبکی
 7. نصب آسان و سریع
 8. امکان اتصال لوله ها به یکدیگر و آب بندی 100 در صد و بدون نشتی
 9. مقاومت جوش بالا به دلیل هم­جنس بودن جوش و لوله
 10. مقاومت بالا در برابر سایش ، شکستگی و ترک (در مقابل زلزله) و امکان ترمیم در صورت شکستگی با استفاده از دستگاه جوش اکستروژنی
 11. ضریب زبری کمتر نسبت به سایر لوله ها و میزان رسوب پذیری کمترو در نتیجه بهبود خواص هیدرولیکی

مشخصات ابعادی لوله های کاروگیت دوجداره فاضلابی:

قطر داخلی (mm)قطر خارجی(mm)  
160187
200232
250290
315367
400464
500580
600700
700818
800925
لوله های کاروگیت لوله های تولید شده توسط شرکت پارس پلیمر صفاهان به گونه ای طراحی شده اند که توانایی تحمل فشار خارجی بسیار بالایی دارند .این لوله ها دو صورت قابل استفاده و بهره برداری میباشند :
 1. مدفون در خاک
 2. نصب بر روی زمین
باید به این نکته توجه داشت که برای به کار بردن دو لوله کاروگیت در کنار یکدیگر باید فاصله ای را میان آنها قرار داد که برای قطر کمتراز 600 میزان فاصله 300 میلی متر  
لوله های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

لوله های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

Buried pipe    این لوله ها لوله های دفنی هستند که برای انتقال آب های سطحی ویا فاضلاب ها مورد کاربری قرار میگیرند . که با توجه به محل قرار گیری لوله و خواص خاک مکان مورد استفاده لوله ای که مورد کاربری قرار میگیرد متفاوت است .

انواع

flexible  و rigid به طور کلی لوله های انتقال فاضلاب ها به دو دسته flexible  و rigid  دسته بندی میشوند که نوع flexible توانایی تحمل فشار و قابلیت تغییر شکل را دارند و لوله های rigid  توانایی تحمل فشار های بیشتر از 2% را ندارند و در صورت اعمال فشار زیاد لوله ها ترک برمیدارند ویا میشکنند. لوله های سیمانی و فولادی در دسته لوله های  rigid  دسته بندی میشوند و لوله های پلی اتیلنی در دسته لوله های flexible دسته بندی میشوند . لوله های flexible توانایی جابه جایی بیشتر و تحمل بار بالاتری دارند و با تغییر شکل فشار وارد شده را جبران و از شکستگی لوله جلوگیری میکنند اما لوله های rigid تغییر شکل نمیدهند و با اعمال فشار بیشتر از فشار قابل تحمل ابتدا لوله ها ترک برداشته و سپس این ترک ها گسترش یافته و سپس لوله میشکند . همین امر باعث شده که لوله های پلی اتیلن را بتوانیم در عمق بیشتری نسبت به لوله های بتنی استفاده کنیم .