ظرفیت استاندارد سپتیک تانک

سپتیک تانک
سپتیک تانک یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده در صنعت تصفیه فاضلاب مخصوصا فاضلاب بهداشتی- انسانی است. آیا می دانید ظرفیت استاندارد سپتیک تانک چقدر است؟ برای دریافت پاسخ این سوال با ما همراه باشید. سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب طی مراحلی شامل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می‌شود. کاربرد سپتیک تانک‌ها بیشتر در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع‌های مسکونی و اداری، کارگاه‌های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل‌ها، رستوران‌ها و مجتمع‌های تفریحی و ورزشی می‌باشد. ظرفیت استاندارد سپتیک تانک

بخش های مختلف سپتیک تانک

سپتیک تانک دارای اجزا و بخش‌های متعددی هستند که در اینجا به اختصار در مورد این بخش‌ها توضیح می‌دهیم:

-سیستم ورودی فاضلاب:

این سیستم شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی می‌باشد.

سیستم خروجی فاضلاب:

این قسمت شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می‌شود.

مخزن اولیه سپتیک تانک:

مخزن اولیه بیشترین حجم و ظرفیت استاندارد سپتیک تانک را در حدود 70-60 درصد از کل حجم را به خود اختصاص می دهد.

– دیواره جداکننده:

این بخش از ورود لجن و چربی و روغن‌های شناور به درون مخزن جلوگیری می‌کند در واقع کار این بخش زلال سازی می‌باشد.

– خروج بیو گاز (تهویه):

مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که اکثرا شامل متان است را از سپتیک تانک خارج می‌کند.

-مخزن زلال سازی:

این بخش تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را تشکیل می‌دهد و در آن فاضلاب بدون مواد قابل ته نشینی و شناوری جمع می‌شود.

موارد کاربرد و استفاده از ظرفیت استاندارد سپتیک تانک :

سپتیک تانک کارایی گسترده‌ایی دارد از آن در بخش‌های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی استفاده می‌کنند. بعضی از اصلی‌ترین و مهمترین کاربردهای سپتیک تانک‌ها به صورت زیر است:  پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی بخش‌های مسکونی، مجتمع‌های تجاری و اداری، هتل‌ها و رستوران‌ها  حذف و ازبین بردن ذرات قابل ته نشین، چربی و روغن‌هایی که در فاضلاب رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری برای جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله‌ها به دلیل جمع شدن چربی و ذرات درشت و بزرگ قابل ته نشین  متعادل ساختن و پمپاژ فاضلاب در سیستم‌های تصفیه فاضلاب

طریقه محاسبه ظرفیت استاندارد سپتیک تانک :

طریقه محاسبه ظرفیت استاندارد سپتیک تانک برای فاضلاب‌های بهداشتی به این صورت می‌باشد. طبق استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک تانک را می توان از رابطه زیر به دست آورد. V=2000+C*P V حداقل حجم سپتیک تانک واحد آن لیتر، C سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز و واحد آن لیتر و P تعداد نفرات تحت پوشش واحد آن نفر است. برای مشخص کردن ظرفیت استاندارد سپتیک تانک مورد نیاز قبل از هرکاری باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه کرد. حجم فاضلاب بهداشتی به طور معمول با تعداد افرادی که تحت پوشش هستند ارتباط مستقیم دارد. بنابراین برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها ضرب کرد. عدد به دست آمده همان حجم فاضلاب تولیدی روزانه می باشد.

انواع سپتیک تانک‌ها:

سپتیک تانک‌ها را اغلب براساس جنس مخازن به نوع بتنی، آجری، پلی اتیلنی و کامپوزیتی تقسیم می‌شوند. با اینکه فرآیند تصفیه آنها شبیه به هم می‌باشد اما هرکدام مزایا و معایبی از لحاظ هزینه خرید، ظرفیت استاندارد سپتیک تانک ، سهولت نصب و بهره برداری، سرعت ساخت، دوام، سطح آب بندی و مقاومت استاتیکی بدنه دارند و از این لحاظ با یکدیگر تفاوت دارند.

سپتیک تانک بتنی

این نوع از سپتیک تانک‌ها از جنس بتن مسلح و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب تهیه و تولید می‌شوند. عیار کمت از این میزان بتن باعث افزایش نفوذپذیری و امکان خوردگی آرماتورها و عیار بالاتر از این مقدار باعث ایجاد ترک در هنگام سردشدن بتن می شود. در ایران سپتیک تانک‌‌های پیش ساخته بتنی 10 مترمکعب ظرفیت دارند و شامل یک قطعه کف،بر اساس ظرفیتشان یک یا چند قطعه بدنه و یک قطعه سقف می‌شوند.

سپتیک تانک آجری

این سپتیک تانک‌ها را از آجر فشاری و ملات ماسه سیمان تولید می‌کنند. گاهی اوقات به جای آجر از بلوک‌های سیمانی یا سنگ استفاده می‌کنند. مهمترین مشکل این سپتیک تانک‌ها نفوذپذیری بالا و نشت بسیار زیاد از دیواره و کف آنها می‌باشد.

ظرفیت استاندارد سپتیک تانک پلی‌اتیلنی

فواید و مزایای مواد پلی اتیلنی سبب شده که سپتیک تانک‌های آن نیز طرفدار فراوانی پیدا کند. آب بندی کامل، مقاومت بسیاربالا در برابر خوردگی و سرعت بالای تولید و نصب آنها یکی از مهمترین مزایای سپتیک تانک‌های پلی اتیلنی می‌باشد. مواد اولیه که برای ساخت این سپتیک تانک‌ها به کار می‌رود پلی اتیلن با گرید 80 یا 100 است . مهمترین مشکل و ایراد این نوع سپتیک تانک‌ها، هزینه بالای آن در مقایسه با سپتیک تانک‌های آجری و بتنی است . اما به دلیل وجود مزایا و فواید بسیار عالی در بازار متقاضیان بسیاری دارد.