کاربرد لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک چیست؟

کاربرد لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

با افزایش روز افزون جمعیت و همچنین کاهش منابع انرژی، مصرف بهینه انرژی امری  بدیهی می‌باشد. در این راستا نقش سیستم‌های گرمایشی بهینه ساختمان‌ها و  مجتمع‌های مسکونی در کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی مهم و قابل تامل می‌باشد. سیستم حرارتی گرمایش از کف که انتقال حرارت به صورت تشعشعی (تابشی) سهم زیادی در فرآیند گرمایشی آن دارد. سیستم گرمایش از کف به عنوان راحت‌ترین، سالم‌ترین و طبیعی‌ترین روش برای گرمایش شناخته شده است. همانطور که افراد در یک روز سرد زمستانی توسط تشعشع خورشید احساس گرما می‌نمایند در این روش نیز گرما را بوسیله انتقال حرارت تشعشعی (تابشی) از کف دریافت می‌کنند و یقیناً احساس آسایش بیشتری خواهند نمود. زمانی که مجموعه‌ای از لوله‌های به هم پیوسته در کنار هم قرار می‌گیرند به طوری که گرما و حرارت را به طور مساوی در سطوح منتقل کنند به آن سیستم گرمایش از کف گفته می‌شود. در چنین سیستم‌هایی آب‌های 40 تا 45 درجه سانتی‌گراد از طریق موتورخانه‌ها پخش می‌شود به طوری که توزیع این آب به طور انعطاف پذیر است. در سیستم گرمایش از کف, گرما به صورت تابشی به محیط منتقل می‌شوند. یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف در روش‌های ذوب برف و یخ می‌باشد بطوریکه از این روش برای ذوب یخ یا برف موجود در پیاده‌روها، لنگرگاه‌های بارگیری، جاده‌ها، ورودی ساختمان‌ها و بیمارستان‌ها، باند فرود هواپیما و زمین‌های ورزشی از جمله زمین فوتبال و غیره که دسترسی آسان و سریع به محل الزامی است می‌توان استفاده کرد. بطوریکه این روش علاوه برکاهش هزینه‌های برف روبی و نمک پاشی، در حفظ ساختار موارد گفته شده بسیار موثر خواهد بود.

لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

لوله‌های پلی اتیلن با دارا بودن خواص اولیه مکانیکی عالی به عنوان انتخاب اول و اید‌ال جهت اجرای پروژه‌های گرمایش از کف بدل شده است. لوله پلی اتیلن گرمایش از کف از دو مدل پلی اتیلن PEX  و PE-RT تولید می‌شود.

لوله پلی اتیلن PEX

لوله پلی اتیلن PEX پلیمری است گرما سخت که پس از طی مراحل به نام شبکه‌ای شدن (Cross linking) و پیدایش تغییرات ساختاری، از پلی اتیلن سنگین (HDPE) به دست می‌آید. شبکه‌ای شدن به روش‌های گوناگون قابل اجرا است. در تمامی شیوه‌های مبتنی بر فناوری‌های گوناگون هدف آن است که از راه واکنش‌های رادیکال، بین شاخه‌های منفرد موجود در یک توده‌ی انبوه ارتباط و اتصال برقرار نمود. تعداد و تراکم این باندهای اتصال تعیین کننده‌ی ، درصد شبکه‌ای شدن است. این درصد موجب تمایز انواع پکس از یک دیگر و یا حتی پکس‌هایی است که تحت یک نام ارائه می‌شوند.

PE-RT چیست؟

(PE-RT ( Polyethylene pipe of raised temperature resistance يا “پلی اتيلن با مقاومت دمايي ارتقا يافته” پلی اتيلنی است 8 کربنی که با سطحی بسيار شفاف, شيشه‌ای و زيبا که به آن پلی اتيلن اکتان PEOC نيز گفته میشود. از توليد اين پلی اتيلن مدت زيادی نيست که ميگذرد و فقط چند شرکت محدود در دنيا آنرا توليد میکنند. اين پليمر با هدف اوليه جايگزينی PEX طراحی شده ولی به علت تحمل حرارت و فشار کمتر و عدم مقاوت بالا در برابر کلر تاکنون موفق به داشتن سهم بالا در برابر ساير لوله‌های تاسيساتی نمیباشد. موارد مصرف لوله‌های PE-RT : لوله‌های توليد شده با اين پليمر مطابق استانداردهای مربوطه و مبحث 16 مقررات ملی ساختمان صلاحيت استفاده در سيستم‌های آبرسانی و حرارتی متوسط تا 60 درجه در ساختمان‌ها را دارند.