چربی گیر

چربی گیر | انواع چربی گیر | قیمت چربی گیر

وظیفه اصلی چربی گیرجمع کردن چربی و روغن از پساب ها می باشد.چربی و روغن یکی از آلاینده های عمومی در انواع فاضلاب ها هستند.گاهی اوقات میزان چربی و روغن ها آنچنان بالاست که حذف روغن وچربی ها ضرورت پیدا می کند.وجود چربي در فاضلاب سبب گرفتگي لوله هاي فاضلاب و نيز پر شدن چاه بعلت گرفتگي ديواره چاه مي شود. بنابراين حذف آن به مراتب هزينه هاي کمتري نسبت به باز کردن لوله ها و يا کندن چاه مجدد دارد.فاضلاب هایی مانند فاضلاب های خروجی آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها، قالیشویی، کارواش، و تعمیرگاه های مرکزی و … دارای چنین آلاینده هایی هستند.

به سبب کارایی و هزینه کم روش شناور سازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن ها از فاضلاب استفاده می شود.در این روش تصفیه فاضلاب بصورت فیزیکی است که در پروسه نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکالی وجود ندارد .انجام فرایند تصفیه بر اساس اختلاف وزن مخصوص روغن و چربی ها که کمتر از فاضلاب و در حدود 9/0 گرم بر سانتیمتر مکعب است صورت می پذیرد، این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند.به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد.

بنابراین چربی گیرها با توجه به همین اصل ساده و در عین حال کلیدی طراحی و ساخته می شوند.

چربی گیر پلی اتیلنی

چربی گیر پلی اتیلنی

چربی گیر پلی اتیلنی

چربی گیر یکی از سیستم های تصفیه فاضلاب است که از آن به منظور انجام عملیات پیش تصفیه جهت حذف روغن و چربی استفاده می شود.در چربی گیر فرایندهای شناورسازی و ته نشینی اصلی ترین مکانیزم های حذف روغن، چربی و همچنین ذرات معلق می باشد.شرکت پارس پلیمر صفاهان چربی گیرهای خود را به صورت پلی اتیلنی ساخته و عرضه می نماید.از این چربی گیرها در مجتمع های مسکونی و اداری، رستوران ها، آشپزخانه ها، کارواش ها، هتل ها و مراکز اقامتی و صنایع شستشوی فلزات استفاده می شود.

     

مکانیزم عملکرد چربی گیر

چربی گیر رستوران

فاضلاب ورودی به چربی گیرها علاوه بر روغن و چربی معمولاً دارای مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی است.از این رو در بخش اول با فراهم کردن یک محیط آرام شرایط لازم برای ته نشینی ذرات معلق و جدا شدن آنها از فاضلاب ایجاد می گردد و ذرات روغن و چربی به سبب وزن مخصوص کمتر نسبت به فاضلاب به سمت بالا حرکت کرده و بر روی سطح شناور می شوند.

در قسمت اول چربی گیر مواد معلق، پساب و روغن و چربی ها در سه ناحیه جدا از هم قرار می گیرند.سپس توسط یک لوله سه راهی متصل بر روی بافل پساب از قسمتی که فاقد چربی و ذرات معلق است به قسمت دوم چربیگیر منتقل می شود.در این قسمت و قسمت سوم چربیگیر همان فرآیندهای قسمت اول برای ذرات با دانه بندی کوچکتر اتفاق افتاده و راندمان تصفیه پس از عبور از هر قسمت افزایش می یابد.در نهایت پساب خروجی فاقد ذرات معلق، چربی و روغن بوده و توسط لوله خروجی از چربیگیر خارج می گردد.

لجن انباشته شده در کف چربیگیر و همچنین چربی های شناور شده بر روی سطح فاضلاب را باید بصورت سالانه تخلیه نمود.تجمع مواد ته نشین شده در کف چربی گیر باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتریها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند.واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث تجزیه مواد آلاینده شده فاضلاب تصفیه می گردد.همچنین انجام این واکنش ها سبب تبدیل مقدار قابل توجهی از لجن به بیوگاز شده و در نتیجه حجم لجن کاهش می یابد. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله ونت خارج می شود.

 
چربی گیر

چربی گیر

موارد کاربرد 

1- حذف روغن و چربی ها از فاضلاب جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها، منهول ها و دیواره چاه های جذبی. 2- حذف مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی از فاضلاب جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و همچنین جلوگیری از انسداد و گرفتگی لوله ها و منهول های فاضلاب. 3- پیش تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی و کاهش بار آلودگی فاضلاب. 4- متعادل سازی کیفی و کمی فاضلاب درسیستم های تصفیه فاضلاب. 5- استفاده به عنوان ایستگاه پمپاژ.

     

محاسبه ظرفیت 

شرکت پارس پلیمر صفاهان چربی گیر پلی اتیلنی را از ظرفیت های 2 تا 100 متر مکعبی بصورت استوانه افقی یا عمودی یا مکعبی / باکسی ( محصول جدید ) و یک پارچه ساخته و عرضه می نماید.ظرفیت مورد نیاز چربیگیر رابطه مستقیمی به مقدار فاضلاب تولیدی دارد.جهت محاسبه ظرفیت چربی گیر ابتدا لازم است تا مقدار فاضلاب ورودی به دستگاه چربی گیر محاسبه شود.

بسته به منبع تولید فاضلاب مقدار سرانه تولید فاضلاب متفاوت خواهد بود. بنابراین لازم است تا بشکل دقیق از طریق محاسبه مصرف آب همان مرکز مقدار تولید فاضلاب را محاسبه نمود .یکی از این روش ها بر آورد حجم آب مصرفی و عبوری از کنتور آب می باشد.پس از محاسبه حجم آب مصرفی ، می توان حجم دستگاه چربی گیر را محاسبه نمود.برای آشپزخانه ها و رستوران ها می توان از طریق تعداد پرس غذای سرو شده در روز نیز بشکل تقریبی حجم فاضلاب تولیدی و در نتیجه حجم دستگاه چربی گیر را محاسبه نمود.

در طراحی چربی گیر مهمترین پارامتر زمان ماند فاضلاب در دستگاه می باشد و زمانیکه مقدار فاضلاب ورودی به چربی گیر محاسبه شد، با در نظر گرفتن زمان ماند مناسب،حجم دستگاه چربی گیر محاسبه میگردد

 
چربی گیر

چربی گیر

شکل : استوانه افقی یا عمودی یا مکعبی / باکسی ( جدید ) اتصالات: فلنجی (طبق سفارش) استاندارد ها: تولید: ISIRI 9116-1 / طراحی استاتیکی: ATVA 127 / جوشکاری: DVS 2207, 2209 اجزا و قطعات: دیوارجداکننده (بافل) میانی، دریچه های بازدید و تخلیه، لوله ورودی، لوله خروجی، لوله ونت ، پایه ها ، سه راهی ورودی و خروجی، سه راهی روی بافل های میانی جنس و ظرفیت: پلی اتیلن سنگین EX3 – گرید PE 100 –PE 80 ظرفیت از 2 الی 100 متر مکعب

 
   

ویژگی و مزایای چربیگیرهای شرکت پارس پلیمر صفاهان:

1- راندمان بالا در حذف چربی و روغن. 2- امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی فاضلاب. 3- امکان ذخیره لجن و چربی.

چربی گیر

چربی گیر

4- مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب. 5- آببندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج چربیگیر. 6- جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف چربیگیر. 7- سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی. 8- امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربیگیر و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید. 9- سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب. 10- امکان جابجایی  حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه. 11- عمر کارکرد بالا (50 سال ) در برابر هر گونه خوردگی. 12- سهولت بهره برداری و تخلیه چربی و لجن از چربیگیر به سبب دارا بودن دریچه های بازدید . 13- عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربیگیر.

   

انواع چربی گیر:

•  قلیایی

چربی گیر به روش قلیایی باعث مرطوب شدن سطح قطعه، هیدرولیز چربی و پراکنده شدن چربی در محلول و نرم سازی آن می شود.این نوع تمیز کننده ها را می توان به صورت اسپری دستی و یا اتوماتیک، دستمال کشی و یا روش غوطه وری به کار برد.درفرآیند تمیزکاری روش قلیایی می توان از عواملی همچون گرما، جریان الکتریکی و یا همزن استفاده نمود.

•  خنثی

در این نوع از چربی گیری از شوینده های خنثی به عنوان پاک کننده اولیه استفاده می شود. همچنین همانند چربی گیر قلیایی می توان در روش های اسپری دستی و اتوماتیک، دستمال کشی و یا روش غوطه وری استفاده کرد.زمان فرایند، غلظت و دمای این نوع شوینده ها به روش به کار گرفته شده بستگی دارد.

•  اسیدی

از این نوع چربیگیر برای رفع زنگ زدگی و دیگر عوامل ناشی از خوردگی به کار می رود.پاک کننده های اسیدی به طور معمول به صورت غوطه وری استفاده می شوند.

در موارد محدودی نیز می توان از پاک کننده های اسیدی ملایم به روش پاششی استفاده کرد .در روش چربی گیر اسیدی، دمای فرایند تمیزکاری اسیدی و مدت زمان چربی گیری توسط آن، معمولا نسبت به پاک کننده های قلیایی پایین تر است.

برای اطلاع از پکیج تصفیه فاضلاب کلیک کنید.