لجن فاضلاب

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک چیست؟

لجن فاضلاب

لجن (به انگلیسی: Sewage sludge)، ماده نیمه‌جامد باقیمانده از تصفیه فاضلاب خانگی یا فاضلاب صنعتی است. لجن حاصل از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب (اسلاج) (به انگلیسی: Sludge) و لجن حاصله از سپتیک‌تانک‌ها (سپتیج) (به انگلیسی: Septage) دو مفهوم متفاوت هستند و نباید با هم اشتباه شوند. هنگامی که فاضلاب وارد یک تانک ته‌نشینی اولیه (Primary settling tank) می‌شود، تقریباً 6۰٪ از مواد جامد معلق در یک و نیم ساعت نخست، ته‌نشین می‌شوند. این مجموعه از مواد جامد به لجن خام معروف است و تا پیش از فعال شدن فرایند بی‌هوازی، «تازه» گفته می‌شود. از واژه های مترادف لجن، میتوان به خاکروبه و رشت اشاره کرد.یا آن چه که از جایی فرو می ریزد هنگامی که باکتری‌های بی‌هوازی آن را فراگیرند، لجن در زمانی کوتاه می‌گندد و تا پیش از این رویداد باید آن را از استخر ته‌نشینی خارج کرد. حذف ذرات قابل ته نشینی ، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین از مزایای استفاده از این نوع سپتیک تانکها می باشد گندانبار یا انبار فاضلاب خانگی (به انگلیسی Septic Tank) یکی از اجزای کلیدی سیستم فاضلاب است که شبیه یک دستگاه تصفیه فاضلاب کوچک کار می‌کند. از گندانبار بیشتر در جاهایی که لوله‌کشی فاضلاب، وجود ندارد استفاده می‌شود. دستورالعملها و قوانین مربوط به اجزای دیگر سیستم فاضلاب شخصی اصولاً توسط شوراهای محلی مشخص می‌گردد. این اجزا به صورت انتخابی می‌توانند شامل پمپها، دستگاه‌های هشداردهنده، تصفیه کننده یا فیلترهای ماسه‌ای، دفع کننده‌های مایه پساب به معنی میدان تخلیه فاضلاب، حوضچه‌ها، و گیاهان تصفیه کننده توسط الیاف طبیعی مثل کرت یا باغچه خزه تورب باشند. انبار فاضلاب اصولاً هر سه یا چهار سال یکبار باید تخلیه گردد یا از روشهای بازیافت برای استفاده بهینه از آب موجود در آن استفاده گردد. اصطلاح “سپتیک” اشاره به هضم بی هوازی باکتریایی است که در محیط درون انبار (تانک) اتفاق می‌افتد که باعث تجزیه پسماند درون انبار می‌شود. در آمریکای شمالی حدود ۲۵ درصد جمعیت از گندانبار استفاده می‌کنند که بیشتر شامل مناطق روستایی و بعضی شهرهای کوچک است. در مناطق اطراف ایندیاناپولیس هنوز از گندانبار استفاده می‌شود. در اروپا معمولاً از گندانبارها فقط در بعضی مناطق روستایی استفاده می‌شود.

بازیافت فاضلاب

از روشهای ساده‌ای برای بازاستفاده آب فاضلاب برای استفاده در باغچه‌های خانگی و کشاورزی استفاده می‌شود. از جمله می‌توان به استفاده از فیلترهای ماسه‌ای اشاره نمود در این روش، مایع داخل انبار را بصورتی که نه مواد چرب و روغنی روی سطح فاضلاب و نه مواد رسوب شده کف انبار را شامل شود از طریق لوله‌ای از مخزن دیگری که از ماسه پرشده، عبور داده و سپس توسط پمپ آب آنرا به سطح زمین پمپاژ کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین فیلترهای مخصوصی برای این مورد بصورت تجاری موجود می‌باشند. در روشی دیگر، گیاهان با ریشه‌های بسیار کوتاه مانند چمن و سبزیجات ساده را روی میدان تخلیه فاضلاب (شکل پایین) می‌کارند. در این روش آب فاضلاب که از انبار به لوله‌های میدان تخلیه منتقل شده‌اند سریعتر جذب خاک و گیاهان شده و بخار می‌شوند. در نتیجه، آب فاضلاب موجود در انبار فاضلاب، بهتر تخلیه می‌گردد. با این روش نه تنها در استفاده از آب موجود، روش بهینه‌ای مورد استفاده قرار گرفته است بلکه هزینه استفاده از آب، و تخلیه انبار فاضلاب نیز صرفه جویی می‌شود.

مشکلات محیط زیستی

در حالیکه نصب و نگهداری صحیح انبار فاضلاب هیچ مشکل محیط زیستی بیشتری نسبت به سیستم فاضلاب شهری ایجاد نمی‌کند، نصب غیراصولی آن می‌تواند مشکلات خاصی را ایجاد نماید. برخی از آلوده کننده‌ها، خصوصاً سولفات، در شرایط غیرهوازی داخل انبار فاضلاب، به سولفید هیدروژن که گازی بی رنگ، سمی و آتشگیر با بوی نافذ تخم مرغ فاسد می‌باشد تبدیل می‌شود. همچنین متان گاز بالقوه گلخانه‌ای محصول دیگری است که از فاضلاب متصاعد می‌گردد. نیترات و ترکیبات نیترو به آمونیاک که گازی بی رنگ، با مزهٔ فوق العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه کننده است تبدیل می‌گردد. و نهایتاً به خاطر شرایط غیرهوازی داخل انبار تخمیر باعث تولید کربن دی‌اکسید و متان می‌گردد. توالت کودساز در واقع یک نوع توالت خشک است که به صورت غالب از سیستم فرایندهای هوازی بر روی پسماندهای انسانی (مدفوع و ادرار) بدون استفاده از آب یا با استفاده از مقادیر کمی آب سیفون به منظور کودسازی یا تجزیه ی هوازی کنترل شده استفاده می‌کند. توالت‌های کودساز به عنوان جایگزینی برای توالت‌های دارای سیفون در شرایطی که منابع کافی از آب یا امکانات تصفیه فاضلاب وجود ندارد در نظر گرفته می‌شود، همچنین از این توالت‌ها برای جمع‌آوری مواد مفید از پسماند انسانی به عنوان کود استفاده می‌شود. از این توالت‌ها در بسیاری از امکانات کنار جاده‌ای در سوئد و پارک‌ها ملی در ایالات متحده و بریتانیا استفاده می‌شود. پسماندهای انسانی معمولاً با خاک‌اره، فیبر پوست نارگیل یا خزه تورب به منظور بهبود روندهای هوازی، جذب مایعات و کم کردن بو مخلوط می‌شود. روند تجزیه هوازی به طور کلی سریعتر از تجزیه و شرایط بی‌هوازی بوده که در تصفیه خانه‌های مرطوب مثل گندانبار(سپتیک تانک) انجام می‌شود.

تاریخچه

پیش از اینکه سیفون توالت در اواخر قرن ۱۹ همه گیر شود، مخترعین، دانشمندان و مسئولین بهداشت عمومی بودند که از ایدهٔ اتاقک‌های زمین خشک و توالت‌های کودساز پشتیبانی می‌کردند. یک کشیش انگلیسی به نام هنری مول این نوع توالت را اختراع کرده بود. او پس از مشاهده وحشت وبای وگیردار در سالهای ۱۸۴۹ تا ۱۸۵۴ زندگی خود را صرف بهبود بهداشت عمومی کرد. وی تحت تاثیر ضرر و ناسازگاری ساختمانها، بخصوص در بوی تعفن بزرگ در تابستان 1858، «سیستم زمین خشک» را اختراع کرد. وی با همکاری جیمز بانهر حق اختراع برای این فرایند (شماره 1316 مورخ 28 می 1860) ثبت نمود. در میان آثارش می توان به موضوعاتی که مربوط به این مسئله بودند اشاره نمود، از قبیل “مزایای سیستم زمین خشک” 1868 “غلبه بر ناممکن: یا مصرف بی ضرر، ایمن و به صرفه از زباله های شهرها و روستاها” 1870، ” سیستم زمین خشک” 1871، ” زباله شهری، علاج برای مالیات منطقه ای” 1872 و “ثروت و بهداشت ملی ترویج شده به واسطه پذیرش کلی سیستم زمین خشک”. سیستم او در ساختمانهای خصوصی، مناطق روستایی، اردوگاه های نظامی، بسیاری از بیمارستانها و به طور گسترده ای در راج بریتانیا به کار گرفته شد. اما دست آخر طرح او نتوانست به اندازه توالت تر اقبال عمومی را به دست بیاورد، ولی به هر حال هنوز طرح او در بخش‌هایی از دنیا اجرا می‌شود.

فرایند

هرچند طرحهای بسیاری وجود دارند ولی عوامل دخیل در نحوه عملکرد یکسان می باشند فرایند کودسازی هوازی تسریع شده به شیوه ی تجزیه ی گرما دوست انجام می شود که در این روش باکتریهای فعال در دمای بالا (40-60 درجه سانتی گراد یا 104-140 درجه فارنهایت) فضولات را اکسید می کنند (به عناصر تشکیل دهنده‌شان تقسیم می کنند) که برخی از این عناصر در طی همان پروسه برای کاهش حجم و حذف عوامل بیماری زای بالقوه مصرف می شوند.