برج خنثی سازی اسید

برج خنثی سازی اسید/ اسکرابر

برج خنثی سازی اسید در صنایع شیمیایی مانند پتروشیمی – پالایشگاه – و صنایعی که با اسید و بخار اسید در پروسه تولید خود کار می کنند خنثی سازی گازها و بخارات اسید که PH بالایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است . PH بالای این بخارات بر روی انسان ها، جانوران و گیاهان موثر است. حتی تغییرات این پارامتر می تواند تاثیرات بسیار مخربی را بر روی انواع مواد مانند فلزات، مصالح ساختمانی و .. داشته باشد. از این رو تعیین و کنترل آن در سلامت محیط زیست بسیار مهم است.

اسکرابر

مطابق تمامی استانداردها برای تخلیه پسابها به محیط زیست حتما باید pH پساب کنترل شده و در محدوده خنثی باشد. طبق استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست ایران محدوده pH مجاز  8 تا 5-6 می باشد.
« از 3 »
در صنایع فوق برای خنثی سازی PH اسید ها از برج های خنثی سازی ( اسکرابر) استفاده می گردد که در گذشته برج خنثی سازی اسید بصورت فلزی و با پوشش لاستیک استفاده میگردیده که بدلیل نفوذ اسید و بخارات آن به زیر لاستیک موجب خوردگی فلز جدار برج گردیده و نهایتا طول عمر  اسکرابر یا برج خنثی سازی اسید را کاهش و همچنین تعمییر و نگهداری آن را دشوار می نمود ولی با استفاده از برج های خنثی سازی تمام پلی اتیلنی این مشکل مرتفع گردیده و در سالهای اخیر شرکت پارس پلیمر صفاهان نسبت به تولید و ارائه و جایگزینی این برجها در صنایع مختلف اقدام نموده و کارفرمایان رضایت کامل از برج های خنثی سازی را دارند . اساس کار بر استفاده از یک مخزن دوجداره پلی اتیلنی / پلی پروپیلن بصورت عمودی میباشد که بخار اسید از پایین مخزن بسمت بالا جریان داشته و همزمان از ما بین مدیا عبور و از بالای مخزن آب با فشار و بصورتی دوشی و گسترده بر روی مدیا ها اسپری شده و باعث خنثی نمودن بخارات اسیدی گردیده و نهایتا پساب خنثی شده از کف مخزن به پیت های ذخیره و تصفیه خانه منتقل می گردد . pH به معنی قدرت هیدوژن (Power of Hydrogen) است که در واقع علامتی است که توسط آن می توان قدرت اسید یا باز را به شکل یک عدد بیان کرد. مقدار pH به کمک رابطه زیر تعیین می شود. [+ pH = – log [H