انواع سپتیک تانک

همان طور که در مقالات قبل به انواع سپتیک تانک اشاره کردیم. حال در این مطلب میخواهیم انواع سپتیک تانک را بیشتر مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

سپتیک تانک ها به چهار دسته تقسیم بندی می شوند. این چهاردسته عبارتند از: بتنی، سپتیک تانک پلی اتیلن، آجری و کامپوزیتی

دسته بندی های مشخص شده معمولا بر اساس جنس مخازن سپتیک تانک تعیین می شوند. هر کدام از این دسته بندی ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که به طور مفصل در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی از جنس بتن مسلح می باشد و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شود. استفاده از عیار کمتر بتن باعث افزایش نفوذپذیری و امکان خوردگی آرماتورها و همچنین استفاده از عیار بالاتر از این محدوده، باعث ایجاد ترک در هنگام سرد شدن بتن می شود.

مهمترین مشکل در سپتیک تانک بتنی، مسئله نفوذپذیری و نشت فاضلاب از بدنه و درزها می باشد. چون که نفوذ فاضلاب به درون دیواره باعث خوردگی آرماتورها و تخریب شدیدتر بتن شده و همچنین باعث آلودگی خاک و محیط اطراف سپتیک تانک می گردد.

PH فاضلاب سپتیک تانک

PH بتن کاملا قلیایی و PH فاضلاب سپتیک تانک ها تا حدودی اسیدی هستند. به همین خاطر میزان نفوذپذیری بتن نقش بسیار تعیین کننده ای در کارایی و عمر مفید سپتیک تانک خواهد داشت. در برخی از موارد برای کاهش هرچه بیشتر مقدار نفوذپذیری، از پوشش های آب بند کننده با پایه های سیمانی یا قیری استفاده می شود. بدیهی است که استفاده از این پوشش های آب بند کننده در این نوع از سپتیک تانک، هزینه ساخت را تا 30 درصد افزایش می دهد.

سپتیک تانک پیش ساخته

در انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی در کشور ما، تا ظرفیت 10 متر مکعب ساخته و اجرا می شوند. سپتیک تانک های پیش ساخته دارای حداقل یک قطعه کف، یک قطعه سقف و یک یا چند قطعه بدنه (بسته به ظرفیت آن ها) می باشند که هر کدام از آن ها به صورت مجزا به محل نصب سپتیک تانک حمل می شود و در محل بر روی یکدیگر قرار می گیرند و نصب می شوند. درز بین قطعات سپتیک تانک های پیش ساخته معمولا با ملات های آب بند کننده پر می شود. شکل این نوع از سپتیک تانک ها معمولا به صورت استوانه عمودی بوده و مقطع آن ها دایره و قطر داخلی آن ها 1200-1600 mm و ضخامت بدنه آن ها 100-150 mm است.

سپتیک تانک آجری

سپتیک تانک های آجری یکی از انواع سپتیک تانک است. با استفاده از آجر فشاری و ملات ماسه سیمان ساخته می شود. در برخی موارد نیز به جای استفاده از آجر از بلوک های سیمانی یا سنگ استفاده می شود.
بزرگترین مشکل سپتیک تانک های آجری، نفوذپذیری بالا و نشت بسیار زیاد از دیواره و کف آن ها است. به دلیل عدم مقاومت دیواره این نوع سپتیک تانک در برابر فشارهای جانبی و نشست، پس از مدتی از ساخت این نوع سپتیک، ترک ها و درزهای زیادی در دیواره و کف آن ها ایجاد می گردد که باعث نشت فاضلاب به بیرون از مخزن و آلوده ساختن محیط و خاک اطراف می گردد.
حتی مواقعی که از پوشش سیمانی به ضخامت 2-1 cm نیز بر روی بدنه اجرا می شود، این معایب و مشکلات همچنان به قوت خود باقی می ماند.

پوشش های روی سپتیک تانک

گاهی اوقات برای کم کردن نشت فاضلاب از بدنه مخزن سپتیک تانک، از پوشش های قیری بر روی مخزن استفاده می کنند. استفاده از این پوشش ها باعث کاهش نشت از منافذ دیواره می شود، ولی هیچ پوششی وجود ندارد که مانع نشت فاضلاب از محل درزها و ترک ها شود. چون که این پوشش ها به دیواره مخزن چسبیده اند و با دیوار ترک و درز ایجاد می شود.
دیوارهای آجری یا بلوکی فشار جانبی کمی را می توانند تحمل کنند. به همین دلیل حداکثر عمق این مخازن آجری یا بلوکی به 4 متر محدود می شود.

سپتیک تانک پلی اتیلنی

پلی اتیلن مزایای بسیاری دارد که این مزایا باعث شده که در سیستم های جمع آوری و تصفیه فاضلاب های شهری بسیار مورد استفاده قرار گیرد.این نوع از انواع سپتیک تانک بسیار پرکاربرد است. اخیرا سپتیک تانک ها نیز با مواد پلی اتیلنی تولید می شوند که مزایای بسیار این مواد پلی اتیلنی باعث ساخت سپتیک تانک ها گردیده است.
مهمترین مزایای سپتیک تانک های پلی اتیلنی آب بندی کامل، سرعت بالای ساخت و نصب و مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ها است. مواد اولیه سپیتک تانک های پلی اتیلن با گرید 80 یا 100 بوده که دانسیته گرید 100 آن 945/0 گرم بر سانتیمتر مکعب است.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

قیمت این نوع سپتیک تانک ها بسیار بالا است و در مقابل سپتیک تانک های آجری و بتنی قیمت بالایی دارد. ولی مزایایی که این نوع از سپتیک تانک دارد سبب شده است که مصرف آن ها رو به رشد باشد.

سپتیک تانک های پلی اتیلنی به دو دسته تک جداره و دوجداره تقسیم بندی می شوند. ضخامت مقطع سپتیک تانک تک جداره حداکثر 12mm می باشد. به همین علت است که مقاومت جانبی آن ها در برابر فشارهای جانبی بسیار کمتر از نوع دوجداره است. سپتیک تانک تک جداره بدون داشتن اتاقک قابلیت دفن در زمین را ندارد. سیستم تولید سپتیک تانک دوجداره به گونه ای است که ایجاد دیواره داخلی سپتیک به سختی ممکن خواهد بود که در اینصورت سپتیک تانک بخش زیادی از کارایی خود را از دست می دهد. به خاطر همین مسائل و مشکلات، استفاده از این نوع مخازن پلی اتیلنی تک جداره به عنوان سپتیک تانک توصیه نمی شود.

سپتیک تانک های دوجداره دارای ضخامت تا 100mm می باشند که این ضخامت بالا در کنار هندسه مقطع باعث ایجاد یک مقاومت جانبی بالایی در مخازن پلی اتیلن دوجداره می شود. برخلاف پلی اتیلن های تک جداره، دوجداره ها را می توان بدون هیچ اتاقک یا نگهدارنده می توان در زیر خاک مدفون ساخت. ضخامت بالای جداره این امکان را فراهم می سازد که هر نوع صفحه یا دیواره را بتوان در داخل سپتیک تانک جوش داد و هر نوع اتصال مورد نیاز را تعبیه نمود.

مهمترین مزایای سپتیک تانک های پلی اتیلنی:

1. مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط محیطی نامناسب و خوردگی ناشی از شرایط اسیدی فاضلاب
2. سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی سپتیک تانک
3. جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک (مقاوم بودن در نوع دوجداره مطرح است)
4. عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از مخزن به دلیل آب بندی کامل
5. امکان جابجایی سپتیک تانک حتی پس از چندین سال از نصب و راه اندازی اولیه سپتیک تانک
6. وزن سبک و راحتی و سهولت در حمل و نصب
7. امکان دفن در زیر زمین و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
8. سهولت در اجرای تخلیه لجن از سپتیک تانک به دلیل داشتن دریچه های بازدید و تخلیه
9. عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت سپتیک تانک
10. عدم نیاز به ساخت اتاقک یا نگهدارنده برای سپتیک تانک های دوجداره